pondělí 10. června 2019

Druhy teplomerov na meranie telesnej teploty

Už nemusíme držať teplomer v podpazuší alebo merať deťom teplotu cez konečník – najlepší teplomer môže merať hodnotu telesnej teploty aj úplne. Správne nameranie telesnej teploty sa odvíja najmä od výberu správneho teplomeru, od zvoleného miesta na meranie teploty (rôzne časti tela), postupu merania, správneho odčítania a vyhodnotenia nameranej hodnoty a záznamu nameraných hodnôt, aby sme vedeli určiť čo najpresnejšiu hodnotu. Za pár minút či dokonca sekúnd vďaka nemu totiž viete, či sa zaobídete bez návštevy lekára alebo v tých závažnejších prípadoch dokonca pohotovostnej lekárskej služby.


Druhy teplomerov na meranie telesnej teploty

Druhy teplomerov a ich použitie. Najbežnejším je klasický lekársky ortuťový teplomer, ktorý je aj cenovo najprístupnejší. Digitálne teplomery Thermoval sú tzv. Merajú tak dlho, pokiaľ teplomer zostáva na mieste merania, hoci môže ísť iba o nepatrné zvýšenie nameraných hodnôt. Telesnú teplotu môžete merať na rôznych častiach tela, pričom pre každé miesto merania je horná hranica normálnej teploty mierne odlišná.


V podpazuší je to 3ºC, na čele 3º C, na ušnom bubienku 3ºC, v ústach 3ºC, v konečníku 3ºC. Tieto čísla sa môžu v závislosti od faktorov okolia či druhu. Axilárne meranie ( meranie v podpazuší) Meranie povrchovej teploty tela zvyčajne vykonáva medicínsky personál v podpazuší alebo slabinách.


Príslušná končatina je pritlačená k telu, aby sa znížil možný vplyv okolitej teploty. Toto je však možné až od určitej telesnej hmotnosti a tento typ merania trvá dlhší čas. Ak kupujete takýto teplomer na rektálne použitie u malých detí, overte si na obale alebo v lekárni, či ho budete môcť spoľahlivo použiť. Podsvietený displej – umožňuje meranie a sledovanie telesnej teploty aj v tme.


Je skvelou súčasťou čelových teplomerov , ktoré môžete takto používať aj v prípade, že dieťa spí. Meranie a záznam telesnej teploty - druhy teplomerov , teplotné krivky. Hodnotenie dychu, monitor dychu pre dieťa, spirogramy dýchania. Tradičný princíp teplomeru je založený na telesnej rozťažnosti jednotlivých látok, kedy je objem mernej látky závislý na jej teplote.


Druhy teplomerov na meranie telesnej teploty

Tieto teplomery sa preto volajú dilatačné. Ponúkame Vám tieto druhy teplomerov : bezortuťový, digitálne, detské, bezdotykové, ušné i teplomer do vody. Meranie teploty a druhy teplomerov Zmenou teploty látok dochádza k zmene ich fyzikálnych vlastností mení sa: - skupenstvo (tuhé, kvapalné, plynné) - ich dĺžka alebo objem - magnetické a iné vlastnosti - alebo vzniká pri styku dvoch látok termoelektrické napätie. Tradične je princíp teplomeru založený na tepelnej rozťažnosti jednotlivých látok, kedy je objem mernej látky závislý od jej teploty.


V súčasnosti však existujú aj ďalšie metódy zisťovania teploty. V ponuke teplomerov nájdete:ANALÓGOVÉ TEPLOMERY - sú určené na meranie vonkajšej teploty (domové) alebo na meranie vnútornej teploty (izbové)DIGITÁLNE TEPLOMERY - merajú vnútornú alebo vonkajšiu teplotu, resp. Teplomer je zariadenie slúžiace na meranie teploty. Meranie v konečníku (rektálne) Meracia špička sa zavedie do análneho otvoru, maximálne do hĺbky cm. Pri tomto spôsobe dochádza k najmenšiemu rozptylu nameraných hodnôt a preto je táto metóda vhodná na presné sledovanie celého priebehu horúčky a na meranie bazálnej teploty.


Skúmanie premien skupenstva látok Teplota a čas Meranie teploty. Existuje mnoho typov teplomerov , od bežných teplomerov , ktoré používajú ortuť (ortuť) až po sofistikované digitálne teplomery. Tu sú niektoré typy bežne používaných teplomerov : Mercury teplomer.


Tento typ teplomeru sa už neodporúča používať, pretože. Pri kúpe teplomera sa ale stretneme aj s takými modelmi, ktoré sú určené len na meranie telesnej teploty , keďže rozsah ich nameraných hodnôt sa pohybuje v rozmedzí od 35. Možnosť merania teploty na čele poskytuje pásikový bezdotykový infračervený teplomer (vhodný aj na meranie v uchu). Na meranie teploty ľudského tela sa používa niekoľko druhov teplomerov.


Druhy teplomerov na meranie telesnej teploty

Ide o prepracované prístroje, ktoré okrem merania telesnej teploty dokážu zmerať aj teplotu okolitých povrchov, tekutín alebo teplotu priestoru. Oceníte ich pri príprave jedla a mlieka pre malé dieťatko, pri chystaní kúpeľa, ale aj na zistenie teploty v miestnosti, či na meranie teploty domácich miláčikov. Podľa spôsobu merania delíme teplomery na typy: Kontaktné teplomery pre deti. Sú vhodné pre meranie teploty starším deťom, ktoré spolupracujú.


Princíp kontaktných (dotykových) teplomerov spočíva v priamom dotyku čidla teplomera a ľudského tela. To je dosť mať široký kontakt aplikácií a diaľkové teplomery, inak nazývané pyrometre. Infračervené teplomery na bezdrôtové meranie telesnej teploty využívajú infračervenú technológiu. Sú úplne bezpečné, a teda vhodné aj ako teplomery pre deti. Detské teplomery mávajú veselší dizajn a môžu byť umiestnené napríklad v cumlíku!


Niektoré digitálne teplomery sú vhodné aj na meranie okolitej teploty. Meranie v uchu, alebo na čele: a) na čele: najvhodnejší je infračervený teplomer, ktorý je veľmi praktický pri malých deťoch, pretože dieťa nemusíme pri meraní teploty vyrušovať a ľahko zistíme teplotu aj počas spánku. Treba však vedieť s týmto druhom teplomerov správne zaobchádzať, aby bolo meranie presné. Pri meraní teploty v konečníku sú získané hodnoty priemerne o pol stupňa Celzia vyššie. Preto je výhodnejšie kúpiť ten špeciálny na meranie bazálnej teploty.


A v neposlednom rade je tu meranie v konečníku. Nie je práve populárne, avšak vykazuje rovnako presné hodnoty ako meranie v pošve. Aj v tomto prípade môžete použiť všetky tri druhy teplomerov , záleží na tom, aký vám bude pohodlný. Koniec merania hlási pípnutím.


Veľký displej s čitateľnými číslicami, ohybná špička. Meria správne, s maximálnou odchýlkou jednej desatiny stupňa.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky