Vznikalo především v době kdy se formoval kontinent Pangea. Příroda je mocná a díky jezerním a bažinatým ekosystémům nám je dopřáno využívat černého uhlí po několik staletí, možná tisíciletí. Po odumření těchto rostlin klesaly až na dno bažin a za.
Předpokládá se, že za vznik uhlí jsou odpovědné tropické slatiny, o čemž svědčí nalezené otisky dobových rostlin ve formě stromových přesliček, plavuní, či kapradin. Dalším místem potenciálního vzniku byly i sladkovodní oblasti. Popis geologických termínů z encyklopedie geologie.
Uhlí je tak tím kvalitnější, čím déle tento proces probíhal. Uhlí je stejně jako ostatní fosilní paliva neobnovitelný zdroj energie. Ekologové, ochránci přírody a další odpůrci využití uhlí upřednostňují obnovitelné zdroje energie, jako je energie z větru, slunce nebo vody. Zásoby uhlí se časem vyčerpají. Uhlie vzniklo z rastlinných a živočíšnych zvyškov, ktoré boli uložené v anaeróbnom vodnom prostredí, kde nízky obsah kyslíka zabraňoval ich úplnému rozkladu a oxidácii (t. j. hnitiu).
Hnědé uhlí je druh sedimentární horniny, která se řadí mezi uhlí. Podle stupně prouhelnění lze rozlišit uhlí hemifázní (hemitypy), tj. Z fosilních paliv Izrael importuje uhlí , zemní plyn a zejména ropu, kterou zpracovává na zemědělská hnojiva, paliva a farmaceutika.
Mezi hlavní exportní komodity patří ovoce, zelenina, farmaceutika, software, chemikálie, vojenské technologie a diamanty.
Prvé čierne uhlie sa objavuje už v silúre a devóne, najrozšírenejšie je však v karbónskych, permských a jurských súvrstviach. Keďže väčšina čierneho uhlia vznikla v prvohorách, predstavujú ho najčastejšie zvyšky nedokonale rozložených vyšších rastlín ako sú paprade, prasličky a plavúne. Vznik ostravsko-karvinského uhlí Počátek před přibližně 3miliony let. Před přibližně 3miliony let, v období zvaném svrchní karbon , se na území dnešní hornoslezské pánve rozkládaly přímořské bažinaté laguny , v nichž rostly obří přesličky, plavuně a kapradiny.
V uhlí nejsou jen kapraďorosty Přestože základní surovinu pro vznik uhelných slojí karbonské éry dodaly výtrusné rostliny - kapraďorosty, vyskytovaly se v tehdejších pralesích už poměrně hojně i první primitivní semenné rostliny předcházející dnešní jehličnany. ZAŘAZENÍ A DEFINICE Uhlí jako takové se řadí mezi hořlavé horniny, pevné kaustobiolity (řecky: kaustos=hořlavý, bios=život). Definujeme ho jako nerostné palivo v tuhém skupenství, které vzniklo z nahromaděných odumřelých rostlinných látek a zbytků nižších živočichů usazujících se v bažinách. Exaktne možno určiť hnedé uhlie podľa odraznosti vitrinitu, ktorá môže kolísať od po 55. Farba hnedého uhlia sa môže líšiť od hnedožltej po takmer čiernu.
Většina se začala tvořit v období karbonu, které začalo před 3milióny let a skončilo před 2milióny let. Uhlí je hořlavá hornina, která se vyskytuje v černé, hnědé nebo hnědo-černé barvě. Uhlí vznikalo v průběhu desítek až stovek milionů let. Obsahuje především složky uhlíku, vodíku a kyslíku, ale také se v jeho složení objevují jiné chemické prvky např. V této fázi unikne do okolí.
Následně se tyto vrstvy pod vlivem silného tlaku a vysokých teplot z nitra Země přetvořily na uhlí. Na povrchu se uhlí někdy nachází na březích řek nebo. Na trouchnivějících zbytcích bujně vyrůstala nová generace rostlin.
Vznikaly tak obrovské nakupeniny organického materiálu.
Když se při dalších horotvorných pohybech dostaly tyto zbytky pod nové vrstvy hornin, vytvořily se ideální podmínky pro vznik uhlí. Rozkladem rostlinných těl bez přístupu kyslíku, za stálého. Nejjakostnějším druhem uhlí je antracit. Hoří velice horkým plamenem a vydává málo kouře, avšak obtížně se zapaluje. Od doby průmyslové revoluce je uhlí především důležitou energetickou surovinou.
Obsah uhlíku a výhřevnost hlavních typů uhlí. Vznik a výskyt: Většina světových zásob uhlí se začala tvořit v období karbonu, geologické epoše, která začala před 3milióny let a skončila před 2milióny let. To znamená, že uhlí vzniklo z tropických slatin starších geologických dob, rostoucích v bažinách.
Ve slojích černého uhlí se zachovaly otisky. Vznik samostatného státu přivítala i většina obyvatel Ostravska, současně ale postavil zdejší doly do nové situace, na kterou nebyly připravené. Nová republika představovala jen malé odbytiště, navíc se na československém trhu uhlí začaly prosazovat zahraniční subjekty, především z Polska a Německa. Anorganický původ uhlí ? Patří už k povaze člověka, že touží zpochybňovat zavedené pravdy - a tak existuje i nepočetná skupina lidí tvrdících, že uhlí nevzniklo z organického materiálu, ale je anorganického původu.
Obsah se snažíme každým dnem aktualizovat, ale občas nám něco unikne. Struska vzniká během výroby oceli, tavení a rafinaci kovů, spalování uhlí , různých odpadů, dřevní hmoty a spontánně při vývěru lávy. Struska je často považována za nechtěný produkt, nicméně je dále hojně využívána ve stavebnictví.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.