Způsobuje záněty dýchacích cest od lehkých forem až po edém plic. Jeho molárna hmotnosť je 46. Zvažme, co tato látka představuje a jaká je pro lidi nebezpečná.
Oxid dusičný je jedním z pěti oxidů dusíku. Je anhydridem kyseliny dusičné.
Lze ho připravit dehydratací kyseliny dusičné oxidem fosforečným. Při jeho reakci s vodou vzniká opět kyselina dusičná. Mezi oxidy dusíku patří sloučeniny kyslíku a dusíku, ty nejběžnější jsou oxid dusnatý (NO) a oxid dusičitý (NO2). Dále do této skupiny můžeme zařadit oxid dusitý (N2O3), tetraoxid dusíku (N2O4) a oxid dusičitý (N2O5). Ostatní oxidy se vyskytují jen v omezeném množství.
Při větších dávkách těchto látek (aplikuje se inhalačně nebo intramuskulárně) může ovšem dojít k chvilkové srdeční slabosti. V přírodě se vyskytuje v několika minerálních formách. Uměle připravený oxid titaničitý označovaný jako titanová běloba má široké použití jako pigment do nátěrových hmot, barvivo v potravinářství a jako účinná složka některých opalovacích krémů.
V technických zariadeniach, v ktorých dochádza k spaľovaniu vo vzduchu za vysokých teplôt, vznikajú oxidy dusíka ako nežiaduci sprievodný produkt. Je to za běžných podmínek bezbarvá krystalická látka, která při teplotě okolo °C sublimuje. Pro průměrnou roční koncentraci a pro hodinovou koncentraci, která může být za kalendářní rok x překročena.
K překračování imisního limitu pro průměrnou roční koncentraci stále ještě dochází na vybraných dopravních. Při styku s kůží: Odstranit kontaminovaný oděv, potřísněnou část těla omývat velkým množstvím vody po dobu alespoň minut. Zajistit lékařkou pomoc. NOsúčasne s kyslíkom a tekutými organickými látkami významne prospieva pri vytváraní prízemného ozónu a. Za obyčajných podmienok je oxid dusičný bezfarebná, na vzduchu rozplývajúca sa tuhá látka.
Pri teplote stupňov Celzia sa rozkladá. Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Patří do skupiny látek označovaných oxidy dusíku (NOx).
Tato látka dráždí dýchací systém a. Mezi nejběžnější oxidy dusíku patří oxid dusnatý (NO) a oxid dusičitý (NO2). Jedinou další škodlivinou, která v posledních pár letech kromě prachu překračuje v Brně imisní limit, je oxid dusičitý NO2. Proto se podrobněji podívám i na tuto škodlivinu přímo spjatou s dopravou.
Které stanice naměřily nejvyšší koncentrace NOa kde je v Brně překračován imisní limit pro tuto škodlivinu? NOsoučasně s kyslíkem a těkavými organickými látkami významně přispívá k tvorbě přízemního ozonu a vzniku. Skladá sa z jedného atómu dusíka a jedného atómu kyslíka, ktoré sú spojené dvojitou väzbou. Na vzduchu sa zlučuje s kyslíkom za vzniku oxidu dusičitého.
Oxidy dusíku patří mezi škodlivé látky, které se mohou dostat spalinami do vzduchu. Zvyšují škodlivé účinky oxidu siřičitého a stejně jako on napadají sliznice dýchacích orgánů a devastují lesy. Oxid fosforečný (P4O10) je anorganický oxid.
Oxid křemičitý (SiO2) tvoří nejméně 22. Evakuujte celou oblast. Minitorujte koncentraci uvolněného produktu. Kyselina dusičná vytvára s bielkovinami žlté nitrované produkty, tzv.
Pokud se podíváme například na oxid dusičitý , jeho hlavním zdrojem je v České republice doprava. Umožňuje občanom s použitím interaktívnej mapy sledovať kvalitu ovzdušia na úrovni staníc podľa piatich hlavných znečisťujúcich látok, ktoré škodia zdraviu ľudí a životnému prostrediu. Konkrétne ide o tuhé častice (PM a PM 10), prízemný ozón, oxid dusičitý a oxid siričitý.
Tento nástroj nám umožňuje.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.