úterý 27. září 2016

Kontraindikace vojtovy metody

Vojtovu metodu nelze použít v případě: akutních onemocnění (horečnatá či zánětlivá) akutního vodnatého průjmu a intenzivního zvrace. Vojta method is an essential part of modern physiotherapy movement disorders in children, but also adults. This technique is used not only in neurology but increasingly also in other fields, particularly in traumatology and orthopedics. Hlavní indikační skupinou jsou dětští pacienti s poruchou motorického vývoje, především centrální etiologie.


K těmto stavům patří infantilní cerebrální paréza, degenerativní neurologická onemocnění, stavy po poranění mozku a míchy. Vojtův princip - diagnostika a terapie.

Tvoří soubor diagnostických a terapeutických postupů. Václav Vojta, který v 50. Instruktáž rodičů, resp.


Metoda je založena na znalosti vývoje pohybových vzorců během života dítěte. Vývoj pohyblivosti (motoriky) člověka je určen geneticky, probíhá zcela automaticky a je pokračováním vývoje v děloze. Obecně platí, čím dříve se odchylka od ‚normálního‘ vývoje diagnostikuje a zachytí, tím lépe.


Patologie ještě není dostatečně zafixovaná a mozek se ‚oslovuje‘ rychleji a snadněji. Proto je dobré znát psychomotorický vývoj dítěte v prvním roce života.

Charakteristika rehabilitace Jde o metody , snažící se o znovuzavedení (obnovení, oživení, regene raci) původního stavu pacienta, pomocí různých metod a technik. Vojtova metoda primárně neučí, nenacvičuje a ani netrénuje „ normální“ pohybové děje. Jako je například uchopování, vzpřimování a chůze.


Při terapii Vojtovou metodou jsou přímo do mozku vysílány podněty a tím jsou aktivovány a spouštěny „vrozené pohybové vzory“. Aby byla Vojtova terapie úspěšná, je nutné ji provádět zpravidla několikrát (až čtyřikrát) denně. Jedna terapeutická jednotka trvá pět až dvacet minut. Protože terapii denně provádějí rodiče nebo jiné blízké osoby.


Nejvíce se zaměřuje na rehabilitaci kojenců a malých dětí, které jsou ohroženy. Maminky se občas bojí, že cvičení nezvládnou. Miminko při něm většinou brečí, jelikož nové, nepoznané pohyby pro něj nejsou vždy příjemné, a časté opakování několikrát denně je opravdu velká zátěž na psychiku každé ženy. Jelikož generace, do níž prof.


Vojta patřil, již pomalu odchází, nezbývá pak než převzít „štafetu“ a s ní také zodpovědnost. Zdroj foto: AdobeStock. Mnohí rodičia dostanú od pediatra odporúčanie, aby s dieťaťom začali cvičiť Vojtovu metódu. Mamy a otcovia sa niekedy vyľakajú, že s ich potomkom niečo „nie je v poriadku“.


Kvalifikovaný terapeut ji přizpůsobí aktuálnímu stavu pacienta. Podle přesně stanovených technik se odvádí míza do sběrných lymfatických uzlin a.

Miminka při ní často pláčí a naříkají, poněvadž jsou nucena do určitých poloh, které se jim nelíbí. Mnoho takto postiženým dětem pouhým pravidelným. Vojta zpozoroval u rehabilitace dětí školního věku s cerebrální parézou změny spasticity.


Jednalo se o spontánní pohyby trupu a konþetin při manipulaci ve zvláštních výchozích polohách se záměrnými podněty. Tyto změny se daly opětovně. Vojtovy metody na děti s poruchou je nesporná.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky